Filtry powietrza odgrywają bardzo ważną rolę. Dzięki nim zostaje oczyszczone powietrze, które później trafia do silnika. Spełniają również kluczowe zadanie w procesie usuwania cząstek stałych i gazów mogących przedostać się do kabiny.
Przedostawanie się pyłów do silnika
Jedna mała i bardzo tania część wykonuje wręcz tytaniczną pracę. Każdy ma styczność z wieloma zanieczyszczeniami występującymi w powietrzu. Największa ilość pyłów występuje na wysokości mniej więcej 50 centymetrów nad gruntem czyli tam, gdzie większość pojazdów posiada otwory zasysające powietrze.
Biorąc pod uwagę średnie dane, czyli zawartość pyłu, stosunek poboru paliwa do poboru powietrza, roczny przebieg pojazdu i spalanie, to działania wskazują, że gdyby nie zastosowanie filtrów powietrza, w silniku znalazłoby się ponad sześć kilogramów pyłów w ciągu roku.
Czym grozi niesprawnie działanie filtra?
Złe działanie filtra spowoduje nagromadzenie się pyłów w silniku, a dalej w oleju. W ten sposób następuje szybsze zużycie poszczególnych części, takich jak pierścienie tłokowe czy łożyska turbosprężarki. W najnowszych modelach samochodów system filtrujący składa się z przewodu połączonego z wlotem powietrza, który łączy się z filtrem powietrza. Za nim zaś można znaleźć przewód, w którym znajduje się oczyszczony gaz.
Jak poznać czy system jest skuteczny? Przede wszystkim można to ocenić na podstawie stopnia separacji, który określa ilość przefiltrowanych cząstek. Same filtry powietrza są poddawane testom. Na podstawie przeprowadzanych pomiarów rysuje się krzywą separacji albo oddzielenia. Wykres na początku będzie przedstawiać wielkość cząstek, które w całości przedostają się przez filtr, a na końcu będą występować te elementy, które są w stu procentach zatrzymywane.
Producenci najlepszych elementów chwalą się niespełna stuprocentową separacją drobnoustrojów. Najlepszymi materiałami filtrującymi są papier, połączenie papieru z włókniną lub sama włóknina wykonana np. z poliestru. Dlaczego właśnie takie tworzywa? Ponieważ są one grube i odporne na uszkodzenia, a przy tym charakteryzują się wysoką przepuszczalnością powietrza.
Wymiana
Filtry powietrza wymieniane są najczęściej podczas okresowych przeglądów, zwykle po przejechaniu 15-30 tysięcy kilometrów. Warto jednak pamiętać, że ich żywotność zależy od stopnia i warunków eksploatacji oraz samej jakości części. Mimo niewielkiego przebiegu zaleca się wymianę po maksymalnie trzech latach, kiedy dochodzi do wykruszenia materiału. Wymiana samego filtra przeważnie nie nastręcza wielu trudności i można ją przeprowadzić na własną rękę.