Jak co roku, wiele osób zaczyna się zastanawiać, czy z leasingiem poczekać do nowego roku, czy może zrealizować go jeszcze do końca obecnego. W artykule zastanowimy się nad tym, kto powinien z leasingiem się pośpieszyć, a kto jeszcze odrobinę wstrzymać. Zwłaszcza w świetle zmieniających się od 1 stycznia 2019 przepisów.
Leasing samochodów dostawczych – teraz, czy za kilka miesięcy?
Leasing samochodów dostawczych, których wartość wynosi co najmniej 150 000 zł, jest wskazany jeszcze w tym roku. Pospieszyć się z leasingiem powinni również przedsiębiorcy, którzy chcą sfinansować samochody starsze i urządzenia. A także ci, którzy chcą obniżyć koszty podatkowe jeszcze dla obecnego roku.
Koniec roku – czy jest korzystny dla brania leasingu?
W branży leasingowej największy ruch panuje akurat pod koniec roku. Co naturalnie przekłada się na wyższe marże i koszty wzięcia leasingu. Dzieje się tak ze względu na to, że gros przedsiębiorców z pomocą leasingu generuje potrzebne – w ujęciu podatkowym – koszty.
Wyższe marże, z powodu ruchu zwiększonego o około 20% w stosunku do innych miesięcy w roku, nie są jednak regułą. Niektóre firmy mogą w tym okresie wręcz obniżyć ceny leasingu, aby być konkurencją dla pozostałych podmiotów na rynku i tym samym zarobić w tym czasie więcej. Warto rozglądać się właśnie za takimi ofertami.
Wiek nie bez znaczenia
W nowym roku wprowadzone zostają nowe przepisy dotyczące maksymalnego wieku pojazdów leasingowanych. Do tej pory leasingowane mogłyby auta, które nie przekroczyły 8 lat. A umowa leasingu była zawierana na lat 5. Od nowego roku czas leasingu dla starszych roczników ulegnie skróceniu. I będzie wynosił jedynie 4 lata.
Zmiany w systemie podatkowym
Zmiany w systemie podatkowym mają często duży wpływ na to, czy przedsiębiorca zdecyduje się, czy odłoży finansowanie auta w leasingu. W świetle nowych przepisów oczywiste staje się, że dla wielu właścicieli firm jest to ostatni dzwonek na wzięcie w leasing samochodu o wadze do 3.5 t. Zmianie ulegają bowiem zasady zaliczania leasingu i długoterminowego wynajmu aut w poczet kosztów przychodu. Ustanowiony zostanie nowy limit w wysokości 150 000 złotych. Przedsiębiorcy, którzy podejmą się umowy jeszcze w 2018 roku, będą mogli rozliczać się z podatków na starych zasadach. Co oznacza, że nie będą musieli zwracać uwagi na wprowadzony z nowym rokiem limit.
Jest to szczególnie istotna informacja dla przedsiębiorców, których interesują samochody Iveco i auta dostawcze Iveco. Limit w wysokości 150 000 złotych może okazać się niewystarczający dla sfinansowania leasingu tego typu samochodów.
Koszty nabycia i użytkowania auta odliczane inaczej
Zmiany dotyczące limitu wysokości finansowania nie są jedynymi, jakie czekają przedsiębiorców w nowym roku. Modernizacji ulegną także koszty nabycia i użytkowania auta, jakie właściciele firm będą mogli odliczyć od kosztów przychodu. Ta poprawka będzie obowiązywać nie tylko aut w leasingu, ale także sfinansowanych gotówką lub zwykłym kredytem. Ile zatem kosztów użytkowania i nabycia auta będzie można odliczyć w nowym roku? Jedynie połowę. Co – nie ukrywajmy – jest sporym ciosem dla wielu przedsiębiorców. Warto jednak pamiętać, że ta zasada będzie obowiązywać jedynie tych przedsiębiorców, którzy nie zadeklarowali używania auta wyłącznie do celów służbowych.
Po więcej informacji zapraszamy do dealera i serwisu samochodów dostawczych Iveco ON ROAD w Poznaniu i Niepruszewie – https://onroad.iveco.pl/