W wielu firmach wózek transportowy to niezbędny element wyposażenia. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw zajmujących się transportem, logistyką i magazynowaniem. Podpowiadamy, jakie rodzaje wózków paletowych są odpowiednie do różnych zastosowań.
Tradycyjny wózek paletowy – zalety i wady
Popularne niedrogie paleciaki spotyka się w centrach logistycznych, magazynach, halach i supermarketach. Ich popularność wynika z ważnych zalet tego rozwiązania. Wózki paletowe są uniwersalne, solidne i łatwe w obsłudze. Charakteryzują się sporym udźwigiem. Zwykły ręczny wózek paletowy daje możliwość precyzyjnego rozładunku towaru znajdującego się na palecie. Niestety, wymagają one od użytkownika użycia pewnej ilości siły, zwłaszcza przy transporcie ciężkich towarów. Z czasem też mocno się zużywają.
Elektryczne wózki paletowe – większy komfort pracy
Elektryczne wózki są przystosowane do transportu ciężkich towarów. Specjalny dyszel ułatwia prowadzenie wózka i manewrowanie. Wózki te mogą różnić się od siebie niektórymi parametrami, np. długością i rozstawem wideł. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w podest dla operatora, co znacznie zwiększa komfort pracy. Ciekawą opcją jest tzw. tryb żółwia, czyli ustawienie dyszla w pozycji pionowej – zwróć na to uwagę, gdy miejsce przeładunku jest ciasne. Wózki elektryczne wymagają napięcia 24 V lub 48 V.
Warto też sprawdzić, jaki rodzaj baterii znajduje się w wybranym modelu. Najczęściej są to: baterie kwasowo-ołowiowe, litowo-jonowe lub AGM. W wózkach starszego typu zwykle znajdują się te pierwsze. Jeśli wybierzesz kwasowe, musisz zapewnić odpowiednią wentylację w miejscu ładowania wózka oraz zadbać o konserwację baterii. Mniej kłopotliwe i bezobsługowe są baterie litowo-jonowe oraz AGM. Są one szczelne i nie wymagają specjalnych prac konserwacyjnych. Ich ładowanie jest szybkie i wydajne, a w trakcie jego trwania nie wydzielają się żadne szkodliwe gazy.
Nowoczesny wózek samozaładowczy – czy warto?
Profesjonalne wózki samozaładowcze (np. MDE-Lifts) to dość lekkie i kompaktowe urządzenia, które zastępują tradycyjny wózek załadowczy oraz windę samochodową. Mimo niewielkich rozmiarów ich nośność nie ustępuje tradycyjnym wózkom paletowym. Taki paleciak samozaładowczy pozwala na większą swobodę i oszczędność czasu podczas przeładunku.
Z ich użyciem możliwe jest przemieszczenie towaru z miejsca magazynowania do samochodu, uniesienie palety i umieszczenie jej wewnątrz pojazdu. Na koniec sam wózek może także wjechać do środka samochodu. Co ważne, nie zajmie tam wiele miejsca. Wózki samozaładowcze zapewniają sprawne załadowanie i rozładowanie pojazdu bez użycia dodatkowego sprzętu. Są to urządzenia elektryczne i półelektryczne. Mimo wysokiej ceny, wózki tego typu są chętnie stosowane przez profesjonalistów.
Zalety i wady różnych typów wózków transportowych to ważne dane, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem. Zapamiętaj nasze wskazówki dotyczące rodzajów wózków paletowych i wybierz rozwiązanie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom.