Jak wygląda nauka jazdy samochodem

Posiadanie prawa jazdy to coś, na co decyduje się w którymś momencie życia większość osób. Chcąc się o nie ubiegać, należy jednak ukończyć specjalny kurs w jednej ze szkół jazdy, obejmujący część teoretyczną i praktyczną, a następnie przystąpić z wynikiem pozytywnym do egzaminu państwowego. Jak krok po kroku wygląda nauka jazdy samochodem i sam test? Oto wszystkie najważniejsze informacje dla przyszłych kursantów.

Wybór szkoły jazdy samochodem na początek

Pierwszym krokiem, jaki musi podjąć osoba chętna do ubiegania się o prawo do kierowania pojazdem, jest wybór szkoły jazdy samochodem. Nie ma żadnych odgórnych restrykcji, co do placówki, kandydat sam ma prawo zdecydować, jakie to będzie miejsce z czterdziestu dziewięciu ośrodków rozmieszczonych w całej Polsce. Każdy z nich posiada specjalny numer, dzięki któremu istnieje możliwość zweryfikowania legalności działań danego miejsca. Szkoła musi dysponować salą do zajęć teoretycznych, a także placem manewrowym, na którym odbywa się nauka jazdy samochodem w wymiarze praktycznym. Koszt całego kursu może się nieznacznie wahać między konkretnymi placówkami, jednak z reguły jest do siebie zbliżony.

Badania poprzedzające rozpoczęcie nauki jazdy samochodem

Obowiązkowym elementem przygotowania do zdobycia prawa jazdy są badania lekarskie, bez których nie można rozpocząć nauki jazdy samochodem. Można je zrobić na własną rękę, jednak zazwyczaj są one wliczone w cenę kursu, a ich koszt z reguły jest wówczas sporo niższy. Konsultacja lekarska obejmuje diagnozę ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia, a także badanie wzroku, słuchu i zmysłu równowagi. W zależności od ich wyniku kończy się ono orzeczeniem bezterminowym lub wymagającym powtórzenia po upływie określonego czasu.

Nauka jazdy samochodem — część teoretyczna

Pierwszym etapem nauki jazdy samochodem jest ukończenie części teoretycznej kursu. Istnieje kilka wariantów tego etapu do wyboru, w tym kurs przyspieszony, czy też weekendowy. Szkolenie odbywa się w formie wykładów, czasem połączonych również z ćwiczeniami w sali lekcyjnej i często używa się do nich podręcznika kursanta. Obejmuje ono informacje, dotyczące praw i obowiązków kierowcy, zachowania na drodze, zasad kierowania pojazdem, znajomość kodeksu drogowego, a także zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Po ukończeniu zajęć teoretycznych w szkole jazdy samochodem uczestnik kursu może rozpocząć lekcje praktyczne. Zazwyczaj, choć nie zawsze, przeprowadzany jest też egzamin wewnętrzny, mający na celu sprawdzić umiejętności kursanta, jednak nie jest on w żaden sposób wiążący.

Praktyczna nauka jazdy samochodem

Kolejne trzydzieści godzin uczestnik kursu spędza na nauce jazdy samochodem w praktyce. W specjalnie przygotowanym do tego celu samochodzie, nazywanym często potocznie „elką” uczy się kierowania pojazdem pod okiem wyspecjalizowanego instruktora, który siedząc na miejscu pasażera ma do dyspozycji specjalne pedała, aby w razie niebezpieczeństwa na drodze móc reagować. Pierwsze zajęcia odbywają się zazwyczaj na placu manewrowym i wraz ze wzrostem umiejętności i pewności siebie za kierownicą uczeń szkoły nauki jazdy rozpoczyna poruszanie się po drogach.

Zapisanie się i podejście do egzaminu na prawo jazdy

Kiedy nauka jazdy samochodem podczas kursu dobiegnie końca, czas na najważniejszy i najbardziej stresujący moment, czyli egzamin państwowy. Również składa się on z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. Pierwsza z nich składa się z 20 pytań zamkniętych, dotyczących ogólnych zasad poruszania się po jezdni i ruchu drogowym (z wariantami odpowiedzi A, B i C) oraz 12 pytań specjalistycznych, zależnych od konkretnej kategorii. Część praktyczna składa się z kolei ze sprawdzenia umiejętności wykonania manewrów na placu manewrowym, a następnie jazdy po drogach miejskich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here