Istnieje wiele powodów, dla których kierowcy korzystają z usług wypożyczalni aut. Może być to awaria własnego samochodu, specjalna okoliczność lub po prostu brak opłacalności zakupu własnego auta. Jakie są najpopularniejsze formy wynajmu? Jakie dokumenty należy posiadać ze sobą? Jak wygląda sama procedura wynajmu? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Wynajem krótkoterminowy i długoterminowy
Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje wynajmu samochodów – krótkoterminowy oraz długoterminowy. Pierwszy z nich polega na udostępnieniu przez firmę auta na krótki okres, który wynosi zazwyczaj od 20 do 30 dni. Z tego rodzaju wynajmu najczęściej korzysta się w przypadku awarii własnego auta lub innych wyjątkowych okoliczności.
Inną odmianą jest wynajem długoterminowy. Obejmuje on zazwyczaj okres od roku do nawet 5 lat. W tym czasie osoba korzystająca z wynajmu uiszcza cykliczną opłatę, której wysokość całkowicie pokrywa koszty eksploatacji. Wszelkiego rodzaju naprawy leżą wtedy po stronie wynajmującej, więc użytkownikowi pozostaje jedynie korzystanie z pojazdu.
Czego potrzebujesz, aby wynająć samochód?
Wykaz dokumentów potrzebnych do wynajęcia samochodu jest zależny od konkretnej wypożyczalni. Dwoma obowiązkowymi, które zawsze trzeba mieć przy sobie, jest dowód osobisty oraz prawo jazdy. Niektóre wypożyczalnie wymagają również posiadania karty kredytowej. Jeżeli jej nie posiadasz, wybierz ofertę wypożyczalni, która dopuszcza gotówkową formę rozliczenia.
Od jakiego wieku można wypożyczyć samochód? To również jest kwestia zależna od regulaminu konkretnej wypożyczalni. Niektóre z nich wymagają ukończenia co najmniej 20 lat, natomiast w przypadku innych należy posiadać prawo jazdy przynajmniej rok. Jeżeli jesteś młodym kierowcą, to powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wymagania dotyczące wieku, podczas analizowania oferty.
Jak wygląda wynajem samochodu?
Wynajem samochodu jest dosyć prosty, ponieważ formalności ograniczone są do minimum. Wiąże się ono z podpisaniem umowy, która skonstruowana jest w prosty i zrozumiały sposób. Przed jej podpisaniem pracownik wypożyczalni na podstawie dowodu osobistego oraz prawa jest zobowiązany zweryfikować tożsamość klienta.
Po podpisaniu umowy przychodzi czas na wpłacenie kaucji. Jest ona zabezpieczeniem na wypadek ewentualnych uszkodzeń samochodu lub konieczności jego czyszczenia. Po dokonaniu wszelkich formalności można swobodnie opuścić wypożyczalnię samochodem. Sprawdzoną wypożyczalnię znajdziesz, klikając we frazę wypożyczalnia aut w Warszawie.