Sprawdzanie historii pojazdu na podstawie numeru VIN

0
1602

Zakup pojazdu używanego niesie za sobą pewne ryzyko, które spędza sen z powiek potencjalnym nabywcom. Nigdy nie możemy być pewni co dolega naszemu potencjalnemu nabytkowi, tym bardziej, że sprzedawcy są nastawieni głównie na zysk i bardzo często tuszują niektóre sprawy związane z historią pojazdu.

Trzeba w tym miejscu powiedzieć, że jest co ukrywać, tym bardziej, że jak podają niektóre raporty nawet większość sprzedawanych w Polsce aut używanych posiada powypadkową historię. Tymczasem my, gdy tylko udajemy się do salonu to widzimy odpicowane bryki, które świecą prawie że taką nowością, jak te w salonie. Jest to oczywiście tylko złudzenie, gdyż są one po prostu poddane fazie gruntownej renowacji, żeby wyglądały jak nowe.

Do tego warto dodać to, że historia powypadkowa odstrasza wiele osób, a w związku z czym jest rutynowo już zatajana. Na szczęście dzięki takim stronom jak carVertical możemy w większości pojazdów poznać chociaż cześć ich historii. Strona generuje dla nas raport z historii pojazdu na podstawie VIN, dzięki czemu będziemy mogli zapoznać się ze wszelkimi publicznymi informacjami dotyczącymi danego samochodu.

Być może widnieje on w bazie samochodów poszukiwanych, albo ktoś już go gdzieś wystawił na aukcje. Takie rzeczy się zdarzają i warto je przejrzeć przed zakupem. Być może na poprzedniej aukcji jest pokazane, że samochód miał jakieś kolizje, lub okaże się, że ktoś cofnął licznik, gdyż kiedyś gdzieś w rejestrze istnieje wpis z większym przebiegiem niż obecnie sprzedawane. W takiej sytuacji możemy ujawnić nieuczciwych sprzedawców i zgłosić sprawę na policję.

Takie sprawdzenie VIN i wypadkowej historia pojazdu stanowi także doskonałą metodę negocjacji ceny ze sprzedawcą, któremu wytknęliśmy nieprawidłowości. Współcześnie niemal wszyscy korzystają z tego typu narzędzi, gdyż gwarantują im poznanie tego co na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie stwierdzić. Zauważmy, że w ekstremalnych sytuacjach, czyli na przykład gdy samochód został skradziony lub uległ poważnemu wypadkowi chronimy się w ten sposób przed znaczną utratą gotówki.

Dawniej gdy nie było takich narzędzi sprzedawcy używanych samochodów robili z nami co chcieli, ale obecnie role się odwróciły i nie będzie już tak łatwo. Przetrwają tylko uczciwi sprzedawcy, a nie ci, którzy chcą się dorobić szybko i nieuczciwie. Dla nich przeznaczono raczej sale sądowe, w których powinni otrzymać dotkliwe kary za naciąganie ludzi. Wiadomym jest, że udaremniony przypadek prawdopodobnie nie jest jedynym wykroczeniem jakiego się podjęli.

[Głosów:1    Średnia:1/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZasada działania sprzęgła
Następny artykułSkup aut używanych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here