Kiedy warto zlecić diagnostykę komputerową auta

Diagnostyka komputerowa to popularna usługa, realizowana w wielu warsztatach samochodowych. Jednocześnie, jest sposobem na szybkie określenie stanu poszczególnych podzespołów oraz poznanie historii pojazdu. Jeśli zastanawiasz się nad tym, kiedy opłaca się zlecić diagnostykę komputerową, przeczytaj ten artykuł. Wyjaśniamy w nim najważniejsze zagadnienia związane z tym ważnym tematem.

Czym jest diagnostyka komputerowa?

W przypadku samochodów osobowych i ciężarowych, diagnostyka polega na podpięciu specjalnego urządzenia (testera) do komputera pokładowego pojazdu. Sprzęt diagnostyczny odczytuje zapisane kody błędów oraz inne ważne informacje, zmagazynowane w pamięci komputera samochodowego. W ten sposób fachowiec może szybko wykryć błędy, których nie widać gołym okiem. Jeśli interesuje Cię profesjonalna diagnostyka komputerowa, Tychy to miasto, w którym z łatwością znajdziesz odpowiedni serwis.

Kiedy wykonać diagnostykę samochodową?

Jest wiele sytuacji, w których warto wybrać się na szczegółową diagnostykę samochodową. Po pierwsze, tę rutynowa czynność warto przeprowadzić zawsze, gdy zapali się kontrolka informująca o błędzie. Może chodzić na przykład o słynny „check engine”. Podpięcie testera diagnostycznego szybko wskaże potencjalne przyczyny problemu, co znacznie przyśpieszy czas naprawy.

Oprócz tego, diagnostyka dla samochodów osobowych może stanowić integralną część regularnych przeglądów. Sprawdzenie zapisów i wykasowanie błędów to usługa, którą oferuje wiele warsztatów samochodowych. Zwykle podłączenie komputera nie zabiera wiele czasu, a w zamian oszczędza nerwów i wskazuje, które podzespoły trzeba wymienić lub serwisować.

Diagnostyka komputerowa a zakup używanego auta

Bez wątpienia jedną z sytuacji, w której warto wykonać szczegółową diagnostykę, jest zakup auta z drugiej ręki. Taka transakcja zawsze obarczona jest jakimś ryzykiem – nie da się go w 100% uniknąć. Niestety, niektórzy kupujący mają nierealne podejście to tego, jak wyglądają auta na rynku wtórnym. Z drugiej strony, wciąż zdarzają się nieuczciwi handlarze, którzy wykorzystają każdą okazję na szybki – i nie do końca uczciwy – zarobek.

Przeprowadzona przed zakupem diagnostyka komputerowa minimalizuje ryzyko oszustwa. Podpięcie komputera szybko wykaże, jaka jest historia pojazdu oraz czy wszystkie elementy układu zapłonu, kierowniczego, hamulcowego, a nawet poduszki powietrzne, są na swoim miejscu. Każdy uczciwy sprzedający bez wahania zgodzi się na wykonanie takiego badania testerem diagnostycznym. Co ważne, nie kosztuje ono zbyt wiele. Zwykle cena oscyluje w granicach 200 zł, choć może być zależna od marki i modelu auta.

Możliwości współczesnej diagnozy samochodowej

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, rosną możliwości komputerów pokładowych, a co za tym idzie diagnozy wykonywanej w warsztacie. Stosowane obecnie testery potrafią w kilkanaście sekund rozkodować numer VIN pojazdu, dostarczając właścicielowi lub potencjalnemu nabywcy nader cennych informacji. Diagnoza komputerowa pokaże, jaki był oryginalny kolor karoserii oraz fabryczne wyposażenie. Raport wskaże też, gdzie został wyprodukowany pojazd. Warsztat wykonujący takie badanie sprawdzi, czy w pamięci komputera pokładowego są jakieś zapisy dotyczące usterek i błędów. Jeśli tak, a problemy są trudne do usunięcia, to znak ostrzegawczy dla kupującego lub informacja dla właściciela, że potrzebny jest gruntowny serwis.

Jeśli diagnostyka, to tylko w dobrym warsztacie

Jest wiele sytuacji, w których diagnostyka samochodowa może pomóc w ocenie realnego stanu pojazdu. Korzystają z niej zarówno właściciele aut osobowych i ciężarowych, jak i potencjalni nabywcy.. Jedno jest ważne – badanie testerem diagnostycznym warto powierzyć doświadczonemu mechanikowi. Jedynie wykonanie w renomowanym warsztacie samochodowym, staje się miarodajnym źródłem informacji o pojeździe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here