stacje ładowania samochodów elektrycznych

W ostatnim czasie wielu z nas polubiło się z hybrydowymi i elektrycznymi samochodami. Wydaje się wręcz, że te pojazdy to nieunikniona przyszłość transportu. Rozwój elektromobilności wymaga także rozbudowy infrastruktury związanej z ładowaniem elektrycznych pojazdów. Czy warto zatem inwestować w samochody elektryczne i stacje do ładowania?

Czy samochody elektryczne to przyszłość?

Na drogach coraz częściej możemy spotkać osoby poruszające się samochodami o napędzie hybrydowym lub w pełni elektrycznym. Nie jest już dla nas nowością, jeśli widzimy auto z zieloną rejestracją. Jeśli chcielibyśmy przyjrzeć się statystykom, to aktualnie już ponad 50 000 osób w Polsce porusza się samochodami elektrycznymi. Rosnące zainteresowanie elektrykami sprawia, że niezbędne jest również tworzenie punktów umożliwiających ładowanie takich pojazdów. Bezpieczne i niezawodne stacje ładowania samochodów elektrycznych dostarcza www.sigmapolska.pl, czyli firma przodująca w zakresie elektromobilności. Pytanie, które się nasuwa, to czy jest to jedynie chwilowa moda, czy może krok w stronę przyszłości? Aby na nie odpowiedzieć, prawdopodobnie będziemy musieli jeszcze odczekać kilka lat. Możemy jednak przyjrzeć się istotnym wadom i zaletom tych pojazdów.

Wady samochodów elektrycznych

Jak każdy inny środek transportu, samochody elektryczne i ich stosowanie ma swoje mocne i słabe strony. Jeśli rozpoczynamy dyskusję, ważne, byśmy byli ich świadomi. Do istotnych wad możemy zaliczyć:

  • niewielki zasięg (akumulator samochodu wymaga stosunkowo częstego ładowania),
  • ograniczona ilość stacji ładujących,
  • konieczność napraw w autoryzowanych serwisach,
  • wysoki koszt zakupu samochodu elektrycznego,
  • drogie części zamienne.

Zalety samochodów elektrycznych

Wymienione przez nas wady samochodów elektrycznych to tylko kilka pozycji z listy, uważamy, że najważniejszych. Oczywiste jednak jest, że samochody elektryczne mają również wiele plusów, m.in.:

  • ekologia (samochody elektryczne nie wytwarzają spalin, są więc przyjazne dla środowiska),
  • niskie koszty użytkowania,
  • przyspieszenie (jazda jest zautomatyzowana, możliwe jest płynne zmniejszanie i zwiększanie prędkości),
  • rzadko wymagają

Czym są stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Wraz z większą ilością samochodów elektrycznych w Polsce, zwiększa się również popyt na stacje ładowania takich pojazdów. Aktualnie w wielu miejscach są one dostępne, jednak nie tak powszechnie, aniżeli zwykłe stacje benzynowe. Wraz z biegiem czasu prawdopodobnie ten stan rzeczy się zmieni, bowiem im więcej ludzi porusza się elektrycznymi samochodami, tym więcej punktów ładujących będzie nam potrzebne. W związku z tym wiele firm inwestuje w budowę stacji ładujących. Również osoby prywatne decydują się na podjęcie takich kroków. Pytanie brzmi jednak, czy warto inwestować w stacje do ładowania?

Czy inwestować w stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Przede wszystkim trzeba być świadomym, że stacje ładowania samochodów są i będą potrzebne w większej ilości. Coraz więcej osób decyduje się na zakup elektryka, a więc istotne jest, by stacje do ładowania były ogólnodostępne. Pod tym względem będzie to na pewno sensowna inwestycja, bowiem zapewnia produkt, na który istnieje realne zapotrzebowanie. Kwestią, o której warto pamiętać, jest to, że jest to inwestycja, która wymaga sporego początkowego wkładu własnego. Na to jednak jest pewne rozwiązanie, bowiem na budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych można otrzymać dofinansowanie, w wysokości nawet 50%. O dotację mogą ubiegać się m.in. przedsiębiorcy, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe. Szczególnie powinni pomyśleć o tym właściciele nieruchomości, bowiem istnienie stacji do ładowania samochodów w pobliżu budynku zwiększa jego atrakcyjność w kontekście sprzedaży lub wynajmu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here