Jaki bieżnik wybrać kupując opony

Podczas zakupu nowych opon zazwyczaj zwracasz uwagę na ich markę, informacje na etykiecie oraz cenę. To oczywiście bardzo ważne parametry. Jest jednak jeszcze jeden czynnik, który musisz wziąć pod uwagę. Chodzi oczywiście o rodzaj bieżnika w oponach. I właśnie tego zagadnienia dotyczyć będzie poniższy artykuł. Podpowiemy Ci, w jakich sytuacjach najlepiej sprawdzają się konkretne rodzaje bieżnika w oponach.

Opony z bieżnikiem symetrycznym

Opony z bieżnikiem symetrycznym są najmniej zaawansowane pod względem technologicznym. Nie oznacza to jednak, że są najgorsze. Ten typ opony sprawdza się przede wszystkim w przypadku niewielkich pojazdów o relatywnie niskiej mocy silnika. Opony z bieżnikiem symetrycznym są idealne do spokojnej, miejskiej jazdy. Bieżnik symetryczny jest dokładnie taki sam z każdej strony. To sprawia, że możesz zakładać opony w dowolnej pozycji. Opony symetryczne pełnię swoich możliwości osiągają przy niewielkich prędkościach. Dużym atutem jest niski poziom hałasu. Wynika to z niewielkiej szerokości opony. Opony symetryczne wpływają także na obniżenie poziomu zużycia paliwa. Nie da się ukryć, że są to najtańsze opony spośród typów, jakie dzisiaj omówimy.

Niestety bieżnik symetryczny nie jest także wolny od wad. Taka struktura bieżnika słabo radzi sobie z odprowadzaniem dużej ilości wody spod kół. Pewnym mankamentem jest także nieco dłuższa droga hamowania i gorsza trakcja opony. Szczególnie w chwili pokonywania zakrętów. Opony z bieżnikiem symetrycznym nie są zalecane na dłuższe trasy.

Opony z bieżnikiem kierunkowym

Struktura bieżnika opon kierunkowych przypomina literę V. Każda opona z bieżnikiem kierunkowym ma specjalną strzałkę, która wskazuje kierunek toczenia opony. To ważna informacja podczas montażu. Odwrotne założenie opony kierunkowej prowadzi do spadku właściwości trakcyjnych. W prosty sposób przekłada się to na obniżenie poziomu bezpieczeństwa.

Opony z bieżnikiem kierunkowym doskonale odprowadzają wodę spod kół. Bieżnik kierunkowy stosowany jest zarówno w oponach letnich, jak i zimowych. Opony kierunkowe wspomagają dynamiczne ruszanie i gwałtowne hamowanie.

Opony z bieżnikiem asymetrycznym

Bieżnik asymetryczny charakteryzuje się najwyższym stopniem zaawansowania. Struktura bieżnika jest zupełnie inna na wewnętrznej i zewnętrznej stronie opony. Zewnętrzna struktura wydaje się bardziej agresywna, co zapewnia lepsze właściwości trakcyjne. Zewnętrzna część jest twardsza i bardziej masywna. Wewnętrzna strona odpowiada za odprowadzanie wody. Dlatego ma więcej rowków i lamelek. Opony asymetryczne doskonale radzą sobie podczas przyspieszania i hamowania na mokrej nawierzchni. Warto zaznaczyć, że opony asymetryczne mają oznaczone strony (inside i outside), co wskazuje na konieczność odpowiedniego montażu.

Dobre jakościowo, a jednocześnie najtańsze opony znajdziesz w sklepie Tire Expert. Na stronie tireexpert.pl możesz wyszukać rozmiar opony dopasowany do Twojego modelu auta. W ofercie sklepu znajdują się opony letnie i zimowe z bieżnikiem symetrycznym, kierunkowym oraz asymetrycznym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here