Jak zostać zawodowym kierowcą TIR-a

Praca na stanowisku zawodowego kierowcy TIR-a nie należy do najłatwiejszych. Mimo to, każdego roku pojawia się wielu chętnych do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie. Aby jednak dołączyć do grona kierowców, należy wcześniej spełnić szereg wymagań. Jak zatem zostać zawodowym kierowcą TIR-a?

Prawo jazdy na TIR-a. C, a może C+E?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy na stanowisku kierowcy TIR-a, jest zdobycie uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. Aby było to możliwe, niezbędne jest uzyskanie prawa jazdy kategorii C, choć wielu pracodawców preferuje kierowców z uprawnieniami C+E. Czym się różnią te kategorie? Otóż kategoria C pozwala na kierowanie każdym pojazdem ciężarowym o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Tymczasem kategoria C+E umożliwia legalne prowadzenie ciężarówek z naczepą.

Na tym jednak nie koniec. Potrzebne są także aktualne badania lekarskie i psychologiczne, które potwierdzą, że kandydat na zawodowego kierowcę TIR-a może wykonywać ten zawód. Należy bowiem pamiętać, że jest to praca bardzo odpowiedzialna i osoby prowadzące tego typu maszyny muszą wykazywać cechy, które pozwolą na bezpieczny transport ładunku. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://www.licencjetransportowe.com/jak-zostac-kierowca.html.

Zawodowe prawo jazdy jest niezbędne

Aby poszukiwać pracy na stanowisku związanych z przewozem towarów samochodami ciężarowymi, niezbędne jest uzyskanie tzw. zawodowego prawa jazdy. Aby je zdobyć, należy spełnić szereg wymagań, jak np. posiadanie prawa jazdy kat. B, ukończone 18 lat, ukończenie kursu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy kat. C i E, a także ukończony kurs wraz z pozytywną oceną z egzaminu kwalifikacji wstępnej.

Nie zapomnij o świadectwie kwalifikacji zawodowej

Aby można było rozpocząć pracę na stanowisku zawodowego kierowcy TIR-a, niezbędne jest uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. To nic innego, jak prawo do wykonywania zawodu. Bez tego dokumentu nie można zostać legalnie zatrudnionym na stanowisku kierowcy pojazdu ciężarowego. Warto wiedzieć, że takie świadectwo jest ważne przez 5 lat. Po tym okresie należy je ponownie zweryfikować. Na czym to polega? Jak wyjaśniają specjaliści z firmy BOS Licencje Transportowe, przedłużenie kwalifikacji zawodowej składa się z badań lekarskich i psychologicznych, a także uczestnictwie w 35-godzinnym kursie teoretycznym. Szkolenie to nie kończy się egzaminem, wystarczy tylko obecność.

Odnowienie świadectwa kwalifikacji zawodowej wymagane jest co 5 lat bez względu na to, czy dana osoba wykonywała w tym czasie czynnie zawód, czy też nie. W przeciwnym wypadku można stracić prawo do legalnego przewozu towarów pojazdami ciężarowymi.

Czy to się opłaca? Czyli zarobki kierowców TIR-ów

Kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii C+E są bardzo poszukiwani na rynku pracy. Nawet osoby bez doświadczenia, ale z kompletem uprawnień, gotowe do rozpoczęcia działalności, mogą liczyć na wiele ofert. Tak ogromny popyt na tego typu usługi sprawia, że zarobki są relatywnie wysokie.

Osoby dopiero rozpoczynające pracę w zawodzie, w przypadku transportu krajowego i to wyłącznie po najbliższej okolicy, mogą liczyć na zarobki rzędu 2500-3000 zł brutto miesięcznie. Jeśli kierowca obsługuje trasy międzynarodowe, kwoty te wzrastają kilkukrotnie do około 6-7 tysięcy złotych. Choć zarobki nie należą do niskich, to trzeba wziąć pod uwagę, że koszt uprawnień niezbędnych do wykonywania zawodu jest stosunkowo wysoki. Kurs kwalifikacji wstępnej to wydatek ok. 6 tysięcy złotych, a do tego dochodzą także koszty kursów na prawo jazdy.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here