Znaki zakazu są podstawowym oznakowaniem uwzględnionym w Przepisach ruchu drogowego obowiązujących w Polsce. To kategoria znaków drogowych oznaczona literą „C”. Takie oznakowanie drogowe ma charakterystyczny kształt w formie koła oraz niebieski kolor wypełnienia z białym piktogramem. Dowiedz się, jak i gdzie ustawić znak nakazu, a także kto odpowiada za ustawianie drogowskazów nakazujących kierowcom wykonywanie konkretnych czynności.
Znaki nakazu – definicja
Głównym zadaniem znaków nakazu jest informowanie kierowców pojazdów mechanicznych o tym, jak powinni się zachować na konkretnym rodzaju drogi. Takie oznakowanie drogowe wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, nakazując wykonywanie określonych czynności.
Zatem jak wygląda znak nakazu? Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych dokładnie wskazuje na to, jak zbudowane są wybrane drogowskazy i tablice drogowe.[1]
Wyróżniamy aż 23 znaki nakazu pojawiające się na polskich drogach. Te mają kształt okręgu na niebieskim tle z białym piktogramem. Niektóre występują też z przekreśloną linią w czerwonej barwie. Wyjątkiem od reguły jest znak C-17, który jest prostokątem i ma białe tło. Szczegółowe wytyczne odnośnie do wyglądu drogowskazów znajdziesz w Konwencji o znakach i sygnałach drogowych, sporządzona w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r.[2]
Znaki nakazu mogą też informować o początku lub końcu drogi dla pieszych albo ścieżki dla rowerzystów. W miejscach, gdzie infrastruktura drogowa tego wymaga znaki nakazu, mogą też wskazywać na minimalną prędkość, którą powinny osiągać pojazdy poruszające się po drodze.
Gdzie postawić znak zakazu?
Powszechnie stosowane znaki nakazu występują przede wszystkim w miejscach infrastruktury drogowej, gdzie występują szczególne warunki poruszania się po jezdni. Każdy znak drogowy związany z nakazem nakładanym na kierujących pojazdami może dotyczyć:
●sposobu poruszania się na skrzyżowaniach lub w miejscach, gdzie zmiana kierunku jazdy nie jest jednoznaczna,
●dróg, gdzie konieczne jest korzystanie z konkretnego pasa ruchu,
●minimalnej prędkości, którą trzeba osiągnąć na wybranej jezdni,
●przewożenia niebezpiecznych towarów, a dokładnie trasy, gdzie kierujący powinni kierować się z takim ładunkiem,
●obowiązku posiadania łańcuchów na koła – wyłącznie w sezonie zimowym.
Postawienie znaku zakazu jest konieczne wszędzie tam, gdzie na kierowców aut, motocykli i innych pojazdów są nakładane dodatkowe przepisy wymuszające konkretne reakcje podczas jazdy. Przykładowo: Znak C-1 nakazuje kierującemu wykonanie manewru skrętu w lewo przed znakiem, natomiast Znak C-4 nakazuje skręt w lewo w drogę za znakiem.
Kierowcy na polskich drogach muszą respektować wszystkie znaki nakazu montowane na drogach przez zarządców i podmioty odpowiedzialne za organizację ruchu drogowego. Wszędzie tam, gdzie trzeba skręcić w konkretną jezdnię lub poruszać się z określoną prędkością stosuje się znaki nakazu.
Gdzie i jak ustawić znak nakazu? Zasady rozmieszczania oznakowania w Polsce
Zarówno znaki nakazu, jak i inne drogowskazy obowiązujące w Polsce powinny być ustawione zgodnie z aktualnymi przepisami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.[3]
Oznakowanie umieszczone niezgodnie z warunkami technicznymi nie musi być respektowane przez kierujących, a także może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych sytuacji w ruchu drogowym. Jeśli chodzi o standardowe warunki rozmieszczenia znaków nakazu w infrastrukturze drogowej, warto wskazać na odległości oznakowania od siebie. Tutaj obowiązują następujące zasady:
●50 metrów na drogach z prędkością dopuszczalną 90 km/h i więcej,
●20 metrów na drogach z prędkością dopuszczalną 60 km/h i więcej,
●10 metrów na innych drogach.
Wszystkie znaki nakazu można umieszczać na konstrukcjach wsporczych pionowo i poziomo, ale z zachowaniem odpowiednich odległości od siebie oraz innych elementów infrastruktury drogowej. Standardem jest wysokość oznakowania na poziomie minimum 2 metrów lub 2,2 metra, jeśli znak umieszczony jest na chodniku lub drodze rowerowej.
Znaki nakazu – gdzie kupić certyfikowane drogowskazy?
Wysokiej jakości, certyfikowane i zgodne z aktualnymi wymogami technicznymi znaki nakazu można zamówić na stronie sklepu internetowego pod adresem: https://znakidrogowe24.pl/znaki_drogowe_nakazu. Składając zamówienie online, masz możliwość zlecenia transportu we wskazane miejsce lub odbioru osobistego w siedzibie firmy. To wygodny sposób zaopatrzenia się w znaki drogowe (zakazu i inne) dla zarządców dróg i właścicieli prywatnych posesji.
[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20021701393
[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19880050042
[3] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190002311