Jak lakierować plastikowe elementy

Poprawki lakiernicze zdarzają się niemal każdemu kierowcy – drobne rysy, zadrapania, ogniska rdzy widnieją na wielu samochodach. Ważne, by zareagować odpowiednio wcześnie i ochronić naszą karoserię przed czynnikami szkodliwymi. Niekiedy konieczne jest lakierowanie elementów plastikowych w naszym aucie, jak zatem poradzić sobie z tym zabiegiem?

Od czego zacząć lakierowanie plastikowych elementów?

Do lakierowania będziemy potrzebować następujących rzeczy:

  • podkład akrylowy do plastiku,
  • lakier kolorowy,
  • lakier bezbarwny,
  • benzynę ekstrakcyjną,
  • rękawiczki,
  • suche szmatki.

Lakierowanie plastikowych elementów nie należy do najtrudniejszych. Musimy jednak trzymać się kilku ważnych zasad, aby cały zabieg przebiegł prawidłowo, a efekty były zadowalające. Po pierwsze musimy wiedzieć, z jakiego tworzywa sztucznego zrobiony jest dany element.

Rodzaje tworzyw sztucznych

Zderzaki, obudowy lusterek, listwy ozdobne – to elementy plastikowe, które polakierowane są w kolorze samochodu. Technika lakierowania powierzchni plastikowych różni się od tradycyjnego zabiegu na karoserii samochodowej. Posiadają bowiem inną strukturę powierzchni oraz większą elastyczność.

Możemy wyróżnić tworzywa sztuczne termoutwardzalne oraz termoplastyczne. Pierwsze z nich są niezwykle twarde i odporne na wysokie temperatury, natomiast termoplastyczne są niezwykle elastyczne i mniej odporne na temperaturę. Tworzywa termoplastyczne możemy ponownie wykorzystać, dlatego częściej są wykorzystywane do produkcji części samochodowych.

Elastyczność, polaryzacja oraz elektrostatyka

Tworzywa sztuczne, z których powstają elementy samochodu są elastyczne, podczas lakierowania musimy użyć więc podkładów oraz lakierów chemoutwardzalnych czyli takich, które nie są zbyt elastyczne. Dlatego też konieczne jest użycie środka, który poprawi elastyczność powłoki lakieru przy elementach plastikowych.

Molekuły tworzyw sztucznych mają tendencję do polaryzacji. Jeśli molekuły plastiku i lakieru będą się przyciągały wtedy powłoka lakierowa, którą nałożymy na tworzywo będzie dobrze przylegała. W przypadku czystego polipropylenu lub polietylenu mamy do czynienia z powierzchnią trudno pokrywalną ze względu na ich niską polaryzację.

Zanim zaczniemy właściwe lakierowanie musimy w pierwszej kolejności dokładnie umyć całą powierzchnię specjalnym zmywaczem antystatycznym, ponieważ tworzywa sztuczne niezbyt dobrze przewodzą prąd elektryczny, więc gromadzą ładunki elektrostatyczne, przyciągając tym samym cząsteczki kurzu.

Jak zabrać się za lakierowanie plastiku?

Podstawową zasadą jest przeprowadzenie lakierowania w pomieszczeniu, które jest dobrze wentylowane. Kiedy oczyścimy dokładnie plastikowy element weźmy szmatkę i nasączmy ją benzyną ekstrakcyjną. W ten sposób odtłuścimy powierzchnię i będzie ona całkowicie czysta i przygotowana pod lakierowanie.

Następnie odczekajmy chwilę i pokryjmy powierzchnię plastiku podkładem, najlepiej nałożyć dwie warstwy w odstępie około 15 minut, aby jedna miała czas przeschnąć, zanim nałożymy kolejną. Kolejnym krokiem jest nałożenie właściwej warstwy lakieru. Tutaj również musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ powinniśmy nałożyć trzy warstwy, także w odstępach po 15 minut.

Całość musi teraz dokładnie wyschnąć, pilnujmy aby nic nie przykleiło się do lakierowanej powierzchni i zapewnijmy jej odpowiednie warunki do schnięcia. Końcowym etapem jest pokrycie lakierowanego plastiku lakierem bezbarwnym, nakładamy wyłącznie jedną warstwę, pozostawiamy do wyschnięcia. W tym momencie lakierowanie elementu mamy zakończone.

W przypadku, gdy lakierowana powierzchnia jest choć trochę chropowata wyrównajmy ją najpierw przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego, dodatkową opcją jest wypolerowanie pomalowanego elementu, uważajmy jednak by nie różnił się wyglądem od pozostałych miejsc karoserii.

(Nie)trudna sprawa

Lakierowanie elementów plastikowych różni się nieco od tradycyjnej metody, choć nie jest zbyt skomplikowane. Jeśli będziemy znać i przestrzegać pewnych zasad mamy pewność, że zabieg skończy się sukcesem.

Pamiętajmy, by wszystkie materiały lakiernicze, które będziemy wykorzystywać pochodziły od jednego producenta – tym sposobem zapewnimy powłoce odpowiednie właściwości oraz trwałość. Jeśli zakupimy środki różnych marek może okazać się, że nie współgrają ze sobą zbyt dobrze, a nasza praca pójdzie na marne.

Najważniejszą kwestią jest określenie rodzaju tworzywa, które będzie lakierowane. Musimy mieć też pewność, że środki, które mamy zamiar użyć nadają się na dany rodzaj, taką informację zajdziemy w specyfikacji produktu lub możemy uzyskać ją od sprzedawcy.

Nowoczesne tworzywa sztuczne pokryte są silikonem oraz innymi preparatami anty adhezyjnymi już na etapie produkcji, przez co musimy inaczej przygotować je przed lakierowaniem. Po pierwsze: musimy dokładnie umyć element ciepłą wodą ze specyfikiem o właściwościach odtłuszczających.

Następnie należy odtłuścić powierzchnię zmywaczem silikonu i pozostawić element na dobę do odparowania resztek silikonu. Pamiętajmy również o odpowiednim stroju oraz masce, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort podczas lakierowania.

[Głosów:23    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here