Holowanie auta jak zrobić to bezpiecznie i zgodnie z prawem

Holowanie auta to pojęcie dobrze znane każdemu kierowcy. Niemal każdemu właścicielowi samochodu przytrafiła się na drodze sytuacja, w której był zmuszony do skorzystania z pomocy osób trzecich. Niekiedy w najmniej spodziewanym momencie auto odmawia posłuszeństwa i niezbędne jest odholowanie go w bezpieczne miejsce, w którym można skutecznie naprawić usterkę. Chociaż wydaje się, że proces ten nie jest zbyt skomplikowany, tak naprawdę wystarczy drobny błąd lub niedopatrzenie, aby jeszcze bardziej skomplikować sytuację. Poznaj kilka praktycznych wskazówek, o których powinieneś pamiętać zanim zdecydujesz się na holowanie.

Holowanie pojazdu – co mówi prawo?

Holowanie pojazdu to tak naprawdę bardzo odpowiedzialne zadanie, które należy przeprowadzić w zgodzie z przepisami opisanymi w Kodeksie Drogowym. Zlekceważenie drobnego prawa może skończyć się nie tylko groźnym wypadkiem, ale też wysokim mandatem – szczegółowo określone wymagania musi spełniać zarówno pojazd holowany, jak i holujący. Największa odpowiedzialność spoczywa jednak na osobie, która zdecydowała się na udzielenie pomocy. Kodeks Drogowy wspomina między innym, że zabrania się holowania auta z przyczepą oraz więcej niż jednego pojazdu na raz. Samochody w trakcie tego procesu nie mogą przekraczać 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h poza nim. Warto pamiętać, że przekroczenie prędkości podczas holowania może nawet skończyć się odebraniem prawa jazdy. W dodatku, kategorycznie zabronione jest holowanie pojazdu na autostradzie – w tym miejscu wchodzi w grę jedynie laweta.

Holowanie a stan techniczny auta – co musisz wiedzieć?

Chociaż wiadomo, że nie holuje się aut sprawnych, w których wszystko działa tak, jak powinno, to warto wiedzieć, że niektóre usterki kategorycznie dyskwalifikują pojazd do holowania i wtedy jedynym sposobem na jego bezpieczny transport do mechanika jest wezwanie lawety. Jakie wymagania techniczne powinien spełniać samochód? Przede wszystkim musi mieć sprawny układ hamulcowy oraz kierowniczy – podczas holowania na sztywnym połączeniu wystarczy, jeżeli poprawnie funkcjonuje przynajmniej jeden obwód hamulcowy. Nie można holować samochodu, z którego wyciekają różnego rodzaju płyny czy oleje – powstanie tłustych plam na drodze mogłoby przyczynić się do wpadnięcia w poślizg. Należy więc najpierw zatamować wszystkie wycieki – jeżeli jest to niemożliwe, należy wezwać lawetę. Podczas holowania, dwa pojazdy muszą mieć włączone światła mijania. W dodatku, nie poleca się holowania samochodów z automatyczną skrzynią biegów lub napędem na cztery koła, ponieważ może to grozić kosztowną awarią.

Jak bezpiecznie holować samochód?

Aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas holowania pojazdu, musisz zadbać o jego odpowiednie oznaczenie. Konieczne jest między innymi zamontowanie po zewnętrznej stronie pojazdu trójkąta ostrzegawczego – może on dodatkowo wysyłać żółte sygnały błyskowe, które są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu. Hol także powinien być dobrze oznaczony, na przykład za pomocą chorągiewki. Aby cały proces przebiegł bezpiecznie należy też pamiętać o odpowiedniej odległości między pojazdami. Przy połączeniu sztywnym powinna ona wynosić 3 m, natomiast przy giętkim od 4 do 6 m.

Mimo znajomości podstawowych zasad i przepisów dotyczących bezpiecznego holowania, nie czujesz się pewnie w tej roli? Lepiej nie ryzykuj i powierz to zadanie fachowcom. Wbrew pozorom usługa taka nie musi nadmiernie obciążyć Twojego budżetu – wystarczy, że skorzystać z zaufanej firmy, takiej jak holowanie-warszawa.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here