Co zrobić, żeby czuć się bezpieczniej na drodze w 2024 roku

Poczucie bezpieczeństwa w każdym aspekcie życia pozytywnie wpływa na komfort — tyczy się to również kwestii poruszania się po drodze. Każdy kierowca chce o to zadbać. Nie zawsze wie się jednak, jak to zrobić. Jakie aspekty są ważne w tym kontekście? Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać w trakcie codziennej jazdy?

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego mają szereg praw i obowiązków, od których przestrzegania zależy ogólny poziom bezpieczeństwa. To jednak często nie wystarczy, aby rzeczywiście zminimalizować ryzyko przykrych wydarzeń, a także ich konsekwencji.

4 aspekty, o które warto zadbać dla bezpieczeństwa na drodze

Zależy Ci na tym, aby zminimalizować ryzyko zagrożeń na drodze? Nieważne, ile lat jesteś kierowcą czy jak dużo jeździsz. W każdej sytuacji warto bliżej przyjrzeć się temu, czy robisz wszystko, co możesz, aby dobrze czuć się w trasie i poza nią.

1. Wybór samochodu dopasowanego do Twoich umiejętności i potrzeb

Dla młodych kierowców, którzy jeszcze nie czują się pewnie na drodze, najlepszym wyborem są auta o stosunkowo niewielkiej mocy. Sprzyjają nauce jazdy, a jednocześnie ograniczają możliwości związane z brawurą. Im bardziej doświadczony jesteś, na tym lepsze parametry w tym zakresie możesz sobie pozwolić, ale pamiętaj — samo doświadczenie nie jest wszystkim. Ważna jest także odpowiednia ocena zdobytych umiejętności.

Jeśli obiektywnie uważasz, że jesteś dobrym kierowcą, możesz zdecydować się na mocniejsze, większe auto. Na pewno będzie ono jednak więcej paliło, więc warto też zwrócić tutaj uwagę na to, czy rzeczywiście się go potrzebuje. Względy ekonomiczne bardzo często przemawiają jednak za małymi, tanimi w eksploatacji autami.

Jeżeli będziesz rozważał zakup samochodu, pamiętaj o wyborze między pojazdem spalinowym, hybrydowym a elektrycznym (za kilka lat możesz pomyśleć np. o polskiej marce Izera, o której znajdziesz informacje na stronie https://rankomat.pl/samochod/izera). Właściciele elektryków mogą cieszyć się różnymi przywilejami, w tym m.in. darmowymi parkingami w miastach. Z kolei posiadacze pojazdów spalinowych w przyszłości muszą liczyć się z ograniczeniami dotyczącymi np. wjazdów do stref czystego transportu.

2. Regularne przeglądu stanu technicznego auta i naprawy usterek

Przegląd, a dokładniej badanie techniczne, zgodnie z prawem wykonuje się raz w roku. Pamiętaj jednak, że są sytuacje, które mogą wymagać częstszych oględzin pojazdu. Jeśli auto jest po kolizji/wypadku albo zmieniło się coś wyraźnie w jego trybie działania, również powinieneś udać się na przegląd. W przeciwnym razie jeżdżąc, będziesz stresował się tym, że wkrótce może dojść do awarii — na pewno odbierze Ci to spokój i poczucie bezpieczeństwa na drodze.

Jeśli występują problemy z normalnym funkcjonowaniem pojazdu, trzeba regularnie sobie z nimi radzić. Dokonując naprawy usterek, zapobiegasz ich dalszemu postępowaniu i ograniczasz ryzyko np. zepsucia się hamulców w trasie czy innych poważnych problemów, które mogą doprowadzić do powstania zagrożenia w ruchu.

3. Wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia — nie tylko tego obowiązkowego

Każdy właściciel samochodu jest zobowiązany do tego, aby wykupić polisę OC. Ma ona zapewnić ochronę osobom trzecim przed finansowymi skutkami Twoich działań. Jeśli nie dokonasz jej zakupu terminowo, zostanie na Ciebie nałożona wysoka kara finansowa. W przypadku zwłoki powyżej 14 dni wynosi ona obecnie 6 980 zł, a w czerwcu 2024 roku wzrośnie do 7 200 zł. To wydatek, którego zdecydowanie lepiej nie ponosić.

Narzędziem, które pomoże Ci w wyborze polisy, jest najlepsza wyszukiwarka OC w formie internetowej porównywarki. Zestawisz tam ze sobą oferty różnych towarzystw i wybierzesz z nich tę najtańszą — pamiętaj, że ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zawsze mają taki sam zakres, więc różnią się tylko ceną.

Zwróć też uwagę na to, że możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenia, aby czuć się bezpieczniej na drodze:

  • NNW (polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków),
  • AC (ubezpieczenie zapewniające finansową ochronę np. na wypadek kradzieży auta czy jego zniszczenia),
  • assistance (gwarantuje pomoc techniczną, medyczną, informacyjną i prawną na drodze).

Dzięki nim będziesz miał pewność, że otrzymasz wsparcie fizyczne lub finansowe, jeśli znajdziesz się w sytuacji zagrożenia.

4. Jazda zgodnie z przepisami prawa, bez brawury i w oparciu o zasadę ograniczonego zaufania

Przepisy nie są po to, by je łamać, a po to, aby zapewniały bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu. Pamiętaj o tym za każdym razem, gdy będziesz chciał przekroczyć prędkość czy wymusić pierwszeństwo. Czasem drobne wykroczenia doprowadzają do kolizji i kaskady zdarzeń, które mogą drastycznie wpłynąć na Twoje zdrowie i sprawność.

Unikaj brawury, bo ta nie sprzyja bezpiecznej jeździe. Dostosuj prędkość do warunków na drodze i pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania. Nawet jeśli Ty jesteś ostrożny i przestrzegasz przepisów, nie każdy tak działa. Zwiększona czujność sprawi, że będziesz mógł szybciej reagować na ewentualne błędy innych kierowców.

Bezpieczeństwo na drodze to aspekt, o który powinien dbać każdy z uczestników ruchu. Jeśli również Ci na nim zależy, zatroszcz się o wybór odpowiedniego samochodu, regularne przeglądy pojazdu, odpowiednie ubezpieczenia, a także przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Wówczas będziesz mógł czuć się pewniej, a ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń zostanie ograniczone.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here